Vizes vb hírek

Új magyar sztár született péntek délelőtt

A vizes vb hatodik napjának délelőttjén is volt kiért, volt miért izgulni a magyar szurkolóknak a Duna Arénában és a tévé előtt. Vízbe ugrottak a világ leggyorsabb úszói, 50 méter gyorson Lobanovszkij Maximért és Takács Krisztiánért szoríthattunk. A nőknél 50 pillangón Molnár Flóra, 100 pillangón a férfiaknál Cseh László, illetve Milák Kristóf harcolt a középdöntőbe. A nőknél Hosszú Katinka mellett Burián Katalinnak lehetett szurkolni 200 háton, majd a 4×200-as férfi gyorsváltó csobbant vízbe. A program végén Kapás Boglárka és Késely Ajna zárt 800 méter gyorson.

50 m gyors – férfiak

Lobanovszkij és Takács azonos futamban indult az 50 m gyors selejtezőjében. Előbbi a nyolcason, utóbbi az egyesen állt rajtkőhöz. Takács végül az ötödik helyen ért célba 22.18-cal, Lobanovszkij szorosan mögötte, a hatodik 22.23-mal.

Takács Krisztián a 16. helyen éppen bejutott a középdöntőbe, Lobanovszkij a 18. helyen esett ki.

50 m pillangó – nők

Molnár Flóra borzasztó nehéz futamban kapott helyet az 50 pillangó selejtezőjében – ifjúsági világbajnokkal és a riói olimpiai bajnokkal úszott együtt. Az egyes pályán állt rajtkőhöz, jól is rajtolt, de a sűrű mezőnyben végül a hetedikként érintette a falat. Az időeredménye 26.51.

Ez végül csupán a 19. helyre volt elég összetettben, így a fiatal magyar úszó nem jutott be a délutáni középdöntőbe.

100 m pillangó – férfiak

Cseh László 2015-ben, a kazanyi világbajnokságon második lett a számban. Hogy ki végzett előtte? Legnagyobb ellenfele, és egyik legnagyobb tisztelője, a dél-afrikai Chad Le Clos. A másik magyar induló, Milák Kristóf ifjúsági olimpiai negyedik helyezett, ifjúsági Európa-bajnok az elmúlt évek egyik legnagyobb tehetsége, a következő generáció élharcosa, nem mellesleg előkelő helyen áll a világranglistán ebben a versenyszámban. Nem az ifiben, a felnőttön.

Cseh Lászlót szólították először, a fordulónál csak egy századdal volt lemaradva az első helytől. Jól jött a második ötven méteren, viszont az 51.55-ös ideje a futam negyedik helyére volt elegendő.

Milák Kristóf Fotó: MTI

A nap és a magyar úszás legújabb sztárja, Milák Kristóf a hatos pályán ugrott medencébe az utolsó futamon. Fantasztikus úszással végül a futamában a szingapúri olimpiai bajnok Schooling mögött a második helyen ért falat, és óriási, 51.23-as junior világcsúccsal az ötödik helyen jutott középdöntőbe. Cseh tizedikként várja a délutáni úszást.

Milák Kristóf: Ha már 200-on nem indultam, gondoltam 100-on mutatok valamit
Sikerült neki, junior világbajnoki csúccsal jutott be a 100 pillangó középdöntőjébe.

200 m hát – nők

Hosszú Katinka és Burián Katalin azonos futamban úsztak délelőtt. Hosszú az első fordulónál az első helyen állt, Burián a középmezőnyben. 100 méternél Hosszú másfél másodperces előnnyel ment elöl, 150-nél majd két másodperccel vezetett. Burián tartotta az ötödik helyet.

Hosszú Katinka Fotó: Getty

A futamot 2.07.30-as idővel – tán kicsit még tartalékolva is – Hosszú nyerte, Burián 2.09.86-tal a középmezőnyben ért célba. Hosszú ezzel az idővel második helyen középdöntős, Burián összetettben a 11. helyen végzett, így ő is ott lesz délután a rajtkövön.

4 x 200-as gyorsváltó – férfiak

A magyar csapat kezdőembere, Németh Nándor az első fordulóban a hetedik helyen állt. 100 méternél egyel hátrébb, az utolsó, a nyolcadik helyen érintette a falat. A váltásnál a hatodik helyen adta át a váltót a csapat második emberének, Grátz Benjáminnak.

Grátz Benjámin nagyon jól kezdett, 100 méternél már a harmadik volt. Nagyon szépen, fokozatosan közelítette meg az élen haladókat. Grátz a váltás előtt már kicsit elfáradt, így a hatodik helyen ugrik vízbe Telegdy Ádám. Telegdy hamar visszaesik a hetedik helyre, de nagyszerű hajrával végül a – szokásos – hatodik helyen adta át a stafétát Kozma Dominiknek. Az utolsó 100 méterre az ötödik helyen fordul a 4 x 100-as gyorsváltóval vb-bronzérmes Kozma. A végén már nem sikerült elkapni a holland, japán, amerikai hármast, így az ötödik helyen futottunk be.

Az időeredmény, a 7:11.10-es idővel nem ért döntőt, Magyarország a 10. helyen végzett.

800 m gyors – nők

Kapás Boglárka a négyes, Késely Ajna a kettes pályán úszott ugyanazon selejtezőben. Előbbi szokásához híven nem kezdett erősen. 250 méternél Késely már Kapás előtt találta magát, igaz, a két magyar még mindig csak az ötödik és a hatodik helyen állt.

Kapás Boglárka Fotó: MTI

A táv felénél, 400 méternél Késely már harmadikként fordult, Kapás a középmezőnyben – de jött a táv második fele. Na ugye: ötszáz méternél már Kapás a harmadik, Késely jól tartja magát, a negyedik.

Az utolsó két hossz előtt a második helyért harcolt, míg Késely fantasztikus úszással a negyedikért. Az utolsó 50-en nem változott már az élmezőny.

Kapás Boglárka 8.28.93-mal a hatodik helyen döntős, Késely Ajna viszont a 8.32.01-gyel a kilencedik helyen végzett összetettben, így lemarad a 800 gyors fináléjáról.