Vizes vb hírek

Kyle Chalmers: Semmi sem fogható a Duna Aréna atmoszférájához

Rio ausztrál olimpiai bajnoka (100 gyors) egy szívműtét miatt nem állhatott rajtkőre a vizes vébén, de készül már a visszatérésre. Budapestet viszont ki nem hagyta volna. Interjú.

Tavaly, a 2016-os riói olimpián mindössze 18 éves volt, amikor megnyerte a férfiak 100 méteres gyorsúszó számát. Sikerével felkerült arra a listára, amelyen ott van Mark Spitz, Pieter van den Hoogenband vagy Nathan Adrian. Tudja ki volt a szám legelső olimpiai bajnoka?

Röstellem, de nem igazán vagyok tisztában az úszás történelmével.

A magyar Hajós Alfréd, 1896-ban, Athénban.

Persze, világos, miért kérdezi. Én csak néhány éve döntöttem el, hogy édesapám után nem az ausztrál futballban próbálok meg kitörni, hanem úszó leszek. Sajnos így nem sokat foglalkoztam a történelemmel, inkább az úszással törődöm.

Nehéz időszakon van túl, júniusban szívműtéten esett át, miután súlyosbodó, de az életre nem veszélyes szívritmuszavar hátráltatta a versenyeken és a mindennapokban. Hogy van?

Jövő héten egy jótékonysági versenyen medencébe ugrom Rómában, már a jövő évi Nemzetközösségi Játékokra készülve. A fő cél jelenleg az, hogy minél hamarabb csúcsformában kerüljek. Pozitív vagyok, hiszem, hogy ott folytathatom, ahol abbahagytam.

Fotó: 24.hu/Berecz Valter

Nem csalódott, hogy ki kell hagynia a világbajnokságot?

Természetesen nem örülök neki, de tudja, az egészség az első. Életem eddigi legnehezebb döntését kellett meghoznom, amikor a műtét mellett döntöttem, de a karrierem érdekében cselekedtem. Most már jól vagyok, teljesen egészséges, szóval azt hiszem, jól választottam. Csak 19 éves vagyok, nem túlzás azt mondani, hogy a legjobb éveim még előttem állnak.

A kihagyott idő és a műtét együtt nem gátolják majd a céljai elérésében?

Nem gondolom. Az igaz, hogy nagyon bánni fogom majd öregkoromban, hogy nem versenyezhettem Budapesten, de továbbléptem. A jövőmre fókuszálok.

Hiányában két honfitársa van ott a 100 gyors világbajnoki döntőjében. Cameron McEvoy negyedik, Jack Cartwright az ötödik helyen jutott be a legjobb nyolc közé (az interjú a csütörtöki döntő előtt készült, végül előbbi negyedikként, utóbbi hetedikként ért célba – a szerk.). Nagyon úgy tűnik, hogy az ausztrálok pokoli gyorsak. Hogy csinálják, mi a titkuk?

Megmondom őszintén, nem tudok semmilyen titokról. Azt hiszem, van valami a génjeinkben, ennyi az egész. Sokat edzünk, de mentálisan is folyamatosan a topon kell lennünk. Ha emlékszik James Magnussenre, ő 2011-ben és 2013-ban is világbajnok lett ezen a távon. De előtte, 2007-ben Eamon Sulliven nyert bronzérmet, 2003-ban pedig Ian Thorpe lett harmadik. De nemcsak ránk kell figyelni, a franciákkal és az amerikaikkal mindig számolnunk kell.

Több kiváló ausztrál sportoló is világhírnévig vitte az elmúlt tíz-tizenöt évben. Például a Forma-1-es Mark Webber, a tenisz legenda Lleyton Hewitt vagy az úszó Ian Thorpe. Ön kire néz fel leginkább, van példaképe?

Érdekes, mert úgy alakult, hogy nem otthon, hanem az Egyesült Államokban találtam meg azokat az embereket, akiknek a jelenléte, a filozófiája motivál engem. Például rengeteg kosárlabdát nézek, és hosszú ideje rajongom az idén végre bajnoki címet nyerő Kevin Durantért. A versenyeim előtt általában két videóval kerülök hangulatba: az egyik a beszéde, amelyet az MVP-címének átvételekor mondott, a másik pedig a legszebb megmozdulásaiból összevágott videó, amely alatt az I am King Kong című szám szól.

Fotó: 24.hu/Berecz Valter

Mit gondol Budapestről, sikerült bejárni a várost?

Egyszerűen imádom! Az igaz, hogy még nem akadt időm városnézésre, csupán a vb-helyszíneken voltam, de ez pénteken végre megváltozik: mindent meg szeretnék nézni, mindenre és mindenkire kíváncsi vagyok.

Akkor a Duna Arénában már volt.

Igen.

Mit gondol róla?

Valószínűleg ez a legszebb, leghangulatosabb és leghangosabb aréna, ahol valaha megfordultam. 15 ezer szurkoló üvölti túl egymást, amikor egy hazai versenyző ugrik a medencébe, egyszerűen hihetetlen. Csodálatos atmoszféra uralkodik a döntők alatt, páratlan.

Beszélt valaha magyar úszókkal?

Párszor találkoztam Hosszú Katinkával, amikor közös sajtótájékoztatót adtunk, de ezt a néhány alkalmat leszámítva nem igazán kerültem kapcsolatba magyarokkal.

Hallott Hosszú Katinka kezdeményezéséről? Egy érdekvédelmi szervezetet hozott létre, GAPS (Global Association of Professional Swimmers) néven.

Igen, hallottam róla, de még nem sikerült mélyen beleásnom magam a témába.

Hosszú Katinka: a csík húzza a repülőt
Olimpiai bajnokunk és edzője-férje sakknagymesterekre jellemző módon gondolkozik előre. Íme a Hosszú-közlemény valódi üzenete.

Önt megkereste Hosszú?

Nem.

Ha mégis megpróbálnák felvenni önnel a kapcsolatot, esetleg megfontolná, hogy csatlakozzon?

Egy jó cél érdekében szívesen dolgozom együtt másokkal, persze. Ha megkeresnek, szívesen meghallgatom, miről is van szó pontosan.

Olvasói sztorik