Öröm és csalódás a csütörtök délelőtti úszómérleg

Relatív rövid programot bonyolítottak le csütörtök délelőtt a Duna Arénában. A világbajnokság ötödik napján öt versenyszám előfutamaiban úsztak a versenyzők, benne 100 gyorson Gyurinovics Fannival, 200 háton Bernek Péterrel, és Telegdy Ádámmal, 200 mellen a nőknél Sebestyén Dalmával, a férfiaknál Gyurta Dániellel, és a délelőtt végén egy 4 x 200 méteres női gyorsváltóval (Jakabos Zsuzsa, Késely Ajna, Verrasztó Evelyn, Gyurinovics Fanni)

100 gyors

Junior Európa-bajnokunk, a magyar csapat legfiatalabb tagja (2001-es születésű) a kerek nyolcvan indulót felvonultató mezőny hatodik futamában kapott helyet. Gyurinovics Fannitól kora miatt nem vártunk csodát, első sorban a tapasztalatszerzés lehetett a célja, hiszen brutálisan erős a mezőny a nők klasszikus versenyszámában.

Gyurinovics Fanni (MTI Fotó: Kovács Tamás)

Futamában ötvennél a tizedik helyen úszott, aztán egyet előre lépett, és az 55,43-as egyéni csúcsától kicsit elmaradva, 55,86-os idővel a kilencedik helyen ért célba. 28. lett, ami nyolcvanból nem rossz. Sőt, biztató a jövőre nézve.

200 hát

200 háton nem volt ilyen népes mezőny, csak 41 úszó nevezett. Nevezési ideje alapján Telegdy Ádám és Bernek Péter is egyaránt az ötödik, legerősebb futamban úszott, ráadásul egymás mellett az egyes és a kettes pályán.

Az ifjúsági olimpiai bajnok, rövidpályás világbajnok felkészülését sérülés hátráltatta, ami miatt a gyorsúszás nem ment neki annyira, de elmondása szerint háton nem zavarja annyira a fájdalom.

Bernek Péter (MTI Fotó: Kovács Tamás)

Nos, Bernek bekezdett, ötvenen első helyen úszott, Telegdy a hetediken. Száznál az élen változatlanul Bernek vezetett, de Telegdy feljött a harmadik helyre, az utolsó százon Murphy beelőzte, de Bernek 1:56,53-al a második helyen csapott célba. Telegdy 1:57,41-el negyedik, de ami a legfontosabb, mindketten középdöntősök.

200 női mell

A magyar úszók régóta nem tudják megközelíteni Kovács Ágnes olimpiai bajnokunk 2:24-es idejét – pedig annak már 15-17 éve, így most nem beszélhetünk arról, hogy a 200 női mell magyar szám lenne. Sebestyén Dalma sincs nagy elődje idejének a közelében, aminek az is az oka, hogy ebben az úszásnemben női mezőnyben edzőpartner sincs sok Magyarországon.

Ettől Dalma még ifi Eb-t nyert, csak húsz éves, szép jövő előtt áll, amit itt, a Duna Arénában szeretett volna bizonyítani. Nem is tisztelt senkit a mezőnyben. Jól bekezdett. Ötvennél harmadik, száznál ötödik, a végén pedig hetedik helyen csapott célba. 2:29,35-ös ideje az idei legjobbja, ami az elmúlt fél év hányattatásait, sérüléseit figyelembe véve szép teljesítmény, de elmaradt nevezési idejétől, élete legjobbjától, a 2:26.53-tól. 22. lett.

200 férfi mell

Gyurta Dani egy számára igencsak sikertelen 100 méteres mellúszószámon van túl így első sorban magának, másodsorban a szurkolóknak és az ellenfeleknek akarta bizonyítani, hogy bizony nem járt el az idő felette, legerősebb távján, ahol olimpiai, világ és Európa-bajnoki címet szerzett korábban kell még vele számolni.

Gyurta Dániel elkeseredett (MTI Fotó: Illyés Tibor)

Nos, Gyurta a kettes pályán úszott 50-nél a negyedik helyen fordult, 100-nál a hatodik helyre csúszott. A közönség üvöltve biztatta Danit, aki 150-nél továbbra is a hatodik helyen állt. Ekkor abban bíztunk, hogy előhúzza a legendás hajráját, utolsó 25 méterét, de ez most elmaradt. 2:11,28-as idővel maradt a hatodik helyen. Ne feledjük, Gyurta a 2013-as barcelonai vb-n 2:07,23-at úszott – akkor ez világcsúcs volt -, azaz négy éve négy másodperccel tudott jobbat. Még két futam volt hátra, ami nem jelentett jót. Végül 17. időt érte el, elúszott a középdöntő.

Az első száz úgy sikerült, ahogy terveztem, de utána nem tudtam ritmust váltani, beleragadtam abba a sebességbe, amiben haladtam. Korábban pont ez volt az erősségem, most nem megy. Nap, mint nap újra kell tanuljam a mellúszást. Most az a cél, hogy Nagy Józseffel vissza tudjak térni arra az útra, ahol voltam

– fogalmazott Gyurta, aki 2003-ban már ott volt a világbajnokságon, azaz ez a nyolcadik vb-je. Nem csoda, ha egyre nehezebben újul meg.

4 x 200 női gyorsváltó

A lányok Jakabos Zsuzsa, Késely Ajna, Verrasztó Evelyn, Gyurinovics Fanni összetételben álltak rajtkőre, de ne feledjük, Hosszú Katinka a világbajnokság előtt azt nyilatkozta, ha döntőbe kerül valamelyik váltó, természetesen segíti majd a csapatot.

Nos, Késely Ajna kezdett a magyar váltóban és a negyedik helyen adta át a stafétát 1:58,6-os idővel Verrasztó Evelynnek. Nos, nem sikerült valami jól a második kétszáz, ekkor hetedikek voltunk már, Jakabos Zsuzsán volt a sor, hogy előrébb ússza a váltót. Ezt meg is tette, 500 méternél már hatodikok voltunk, megelőztük Japánt, majd a negyedik helyen hozta be a váltót. Gyurinovics Fannin – aki már délelőtt úszott egy kemény száz métert -, hogy döntőbe juttassa a magyar váltót. Visszaelőztek minket az ausztrálok, majd a japánok, 50-nel a vége előtt hatodikok voltunk, és végül a hetedik helyen csapott a magyar váltó a célba. Ez döntőt ér!

A vegyes döntő a 200 pillangó után lesz délután, így van esély arra, hogy Hosszú Katinka beszáll a váltóba és ezzel jelentősen nőnek az esélyek. Akár éremre is.