Hosszú előtt újabb esély, a magyar váltót kizárták

Hosszú Katinka és Szilágyi Liliána is döntőbe jutott 200 pillangón a vizes vb szerda délelőtti programjában. Hosszú nem lép vissza a számtól, így délután kétszer is úszik majd. Kozma Dominik és Bohus Richárd épp csak lemaradt a döntőről 100 gyorson, a mix vegyesváltónkat kizárták.

Női 200 pillangón új bajnokot avatnak majd, mivel a vb-címvédő japán Nacumi Hosi Rio után visszavonult. A trónra Hosszú Katinka is pályázik, ám szerdán előbb Szilágyi Liliána úszott.

Az ifjúsági olimpiai bajnok elsőként fordult féltávnál, majd az utolsó 50 méterre is, végül pedig 2:07.73 perccel meg is nyerte az etapot. Mivel már csak egy előfutam volt hátra, és addig Szilágyié volt a legjobb idő, garantált volt a helye a délutáni elődöntőben. Az utolsó előfutamban pedig Hosszú Katinka következett, akit tombolva fogadott a közönség.

Az Iron Lady közepesen rajtolt, 50-nél másodikként, féltávnál már elsőként fordult. A hajrában nagyon jöttek rá a kínaiak, Csang Jufei és Csou Jilin illetve a szám olimpiai bajnoka, Mireia Belmonte. Hosszú azonban megőrzött 25 századot az előnyéből, és 2:07.25-tel, a legjobb idővel kvalifikált a délutáni elődöntőbe. Hosszúnak már van két vb-bronza 200 pillangón, háromnál több vb-érmet pedig senki nem nyert ebben a számban. Szerda délután azonban a 200 gyors döntője lesz a legfontosabb Hosszúnak, ahol ha érmet szerez, az NDK-s Kirsten Otto óta az elsőként nyer vb-érmet négy különböző úszásnemben. Hosszú nem lép vissza a 200 pillangótól, így délután két számban is láthatjuk majd.

A nagy rivális Belmonte számára intő jel lehet, hogy 2005 óta nem tudott nyerni ebben a számban az aktuális olimpiai bajnok. Szilágyi az ötödik legjobb idővel jutott elődöntőbe, tehát van reménye döntőbe jutni.

Világcsúcs mix vegyesben

Viszonylag friss két éves versenyszám, a 4 x 100 méteres mix vegyesváltó zárta a napot. A FINA pont azért talált ki ezt, hogy a kisebb nemezetek is nagyobb léehetőséghez jussanak a váltó számokban. Egyszerűen azért, mert így könnyebb ütőképes váltót összeállítani, mint mondjuk egy úszásnemben találni nemzetenként négy erős úszót.

A versenyszámnak az is érdekeltsége, hogy csak az úszásnemek sorrendje adott, az, hogy férfi, vagy nő kezd mondjuk háton, az nincs meghatározva. Így a látványt, az izgalmakat az is növeli, hogy férfi úszhat nő ellen, ergo össze-vissza változik verseny közben a sorrend.

Ráadásul ez az egyetlen váltószám, amiben az USA még nem nyert vébét – igaz, a szám csak a legutóbbi, kazanyi vébén debütált. Könnyen lehet, hogy hamarosan változni fog a helyzet, ugyanis a Ryan Murphy, Kevin Cordes, Kelsi Worrell, Mallory Comerford csapat 3:40.28-as világcsúccsal nyerte a futamát.

A hazai váltó (Balog Gábor, Gyurta Dániel, Szilágyi Liliána, Jakabos Zsuzsanna), az utolsó előfutamban úszott, féltávig biztosan őrizte az előnyét a dél-afrikaiakkal szemben, ám pillangón a harmadik helyre szorult az ausztrálok és a britek mögé. Ez is maradt a sorrend, eredmény viszont nem született, mert a magyar váltót rossz váltás miatt kizárták.

Tegnap Gáborral gyakoroltuk a váltásokat, ezek szerint most nem úgy sikerült, ahogy azt begyakoroltuk. Majd megnézzük, mi lehetett a probléma, mennyivel sült alá a megengedettnek – árulta el Gyurta.

Itt egyből döntőt rendeznek majd délután, a mostani eredmény alapján az amerikaiakat még csak megszorítani is nehéz lesz.

Kozmáék egy hajszállal lemaradtak

Férfi 100 gyorson elképesztően népes mezőny gyűlt össze, 12 előfutamot rendeztek, Bohus Richárd az utolsó előttiben, Kozma Dominik az utolsóban indult. Bohus a surranópályán jól rajtolt, végül ötödiknek csapott célba 48.87 másodperces idővel, míg a futamot végig uraló amerikai Caeleb Dressler magabiztosan győzött. Kozma Dominik 48.89-cel hetedik lett az utolsó előfutamban. A két magyar közel azonos időt úszott, ami azért bosszantó kicsit, mert mindketten hajszálra maradtak le az elődöntőről: a szerb  Velimir Stjepanovic 48.80-nal még elcsípett egy továbbjutó helyet. Szingapúr első olimpiai bajnoka, Joseph Schooling a 17. lett, míg az egyetlen 48 alatti időt az ausztrál Cameron McEvoy úszta (47.97).

A váltóban a lelkemet kiúsztam, és kicsit későn kezdtem hajrázni – mondta Kozma a 24.hu-nak a futam után.

Kínai dinasztia

A napot a női 50 hát nyitotta, ahol Joó Sára 28.91 másodperces ötödik lett az előfutamában, összességében pedig a 33. helyen zárt. A legjobb időt a kínai Fu Jüanhui érte el, aki ezzel megtette az első lépést a címvédés felé. Ha nyerne, zsinórban negyedszer avatnának kínai győztest női 50 háton – 2009-ben és 2013-ban Csao Jing győzött.

Ki jöhet Phelps és Lochte után?

Sós Csaba szövetségi kapitány fia, Sós Dániel 8. lett a futamában 200 vegyesen (2:01.54 perc), összességében pedig a 22. lett. Ebben a számban az utolsó hét vb-t amerikai úszó nyerte, előbb Michael Phelps triplázott, majd Ryan Lochte nyert zsinórban négyszer. A Duna Arénában egyikük sem úszik, de most is van amerikai esélyes: Chase Kalisz 1:56.48-as ideje mindössze két századdal marad el a japán Hadzsino Koszuke eredményétől.

Ebben a számban az Egyesült Államok mögött Magyarország a második a vb-k éremtáblázatán, három arannyal, amiből kettőt Darnyi Tamás, egyet Hargitay András nyert.

Délután Hosszú Katinka 200 gyorson döntőzik (17.32), Cseh László és Kenderesi Tamás pedig 200 pillangón (18.01). Hosszú és Szilágyi 200 pillangó elődöntője 18.25-kor kezdődik majd, a női pólósok pedig 15 órától játszanak a görögök ellen az 5-8. helyért.