Vizes vb: Pont akkor segítenek a magyar drukkerek, amikor már nagyon fáj

Rasovszky Kristóf és Székelyi Dániel is a szurkolást emelték ki a 10 kilométeres nyílt vízi úszás után. Mindketten betartották az előre megbeszélt taktikát és elégedettek az eredményükkel. Nyilatkozatok.

Kedden rendezték a férfi nyílt vízi úszók 10 kilométeres versenyét Balatonfüreden, és titkon abban bízhattunk, hogy az 5 km-en hetedik Rasovszky Kristóf harcban lesz a dobogóért. A 20 éves sportoló az utolsó kör előtt még az élen állt, és bár hátrébb csúszott, végig az élmezőnyben haladt. A végén az ötödik helyért volt nagy csatában, és bár elsőre hatodiknak írták ki, a célfotó megnézése után az ötödik helyre tették.

Mint ismert, 5 kilométeren pont a célfotó miatt veszítette el az ötödik helyét és lett végül hetedik.

Én nem láttam, de most már hallottam többször, hogy megvan az ötödik hely. Ennek nagyon örülök, az 5 kilométer után kicsit csalódott voltam, hogy hetedik lettem és nem voltam az első hatban. A mostani nagyon jól sikerült, előrébb léptem a korábbi versenyemhez képest.

Rasovszky szombaton azt mondta, ezúttal megpróbál nem az elején vezetni, hanem inkább a végén. Ez volt a taktika is.

Azt kaptam az elején parancsba, hogy nem vezethetek. Éreztem, hogy ha Ferryn (a győztes Weertman – a szerk.) tudok úszni a végéig, az segíteni fog. Sikerült is talán egy kicsit előrébb jönni. Jó volt a hajrá, de azért az utolsó 100-150 méteren lehet majd javítani a következő években

– mondta Rasovszky, aki nyílt vízen még váltóban és 25 kilométeren is indulni fog, úgyhogy örül neki, hogy most lesz egy nap pihenője. Úgy érzi, hogy kellőképpen felkészült mindkettőre, a 25-ös versenyen pedig szerinte tényleg bármi előfordulhat, annyira kiszámíthatatlan szokott lenni.

Amikor a harmadik kör végén első helyre került, akkor hallotta a magyar drukkerek a buzdítását. Azt mondta: nagyon jólesett neki, hogy ennyi ember kint van és a magyaroknak szurkol.

A győztes Ferry Weertman (balra) és Rasovszky Kristóf Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A szám másik magyarja, a 21. helyen célba csapó Székelyi Dániel (a nyitóképen) is a szurkolást emelte ki.

Hazai közönség előtt versenyezni az ad egy plusz löketet. Főleg 7,5 kilométer környékén, amikor már nagyon fáj, és még le kell tolni egy kört. Ráadásul sokkal nagyobb tempóban, mint addig.

Ami a versenyt illeti, azt mondta, a rajtlistára pillantva húsz olyan versenyzőt látott, akiket a világ élvonalához sorol. Közöttük szeretett volna végezni, de nem csalódott, amiért végül a 21. lett. Leginkább annak örül, hogy idén eddig problémája volt a hajrával, most viszont végig tudta tartani a lépést az élmezőnnyel.

Szokolai László, Rasovszky edzője azt mondta, van még hova fejlődni, de a 2020-as olimpián akár érmet is szerezhet tanítványa.

Fáradtságról nem beszélhetünk a mai verseny kapcsán, az élmezőnyben lévő hat versenyzőből senki sem savasodott be a végére. Pozicionálásban voltak kicsit előrébb a többiek. Van még mit tanulnunk, de már ott vagyunk az élvonalban. Tokióra lehet akár egy dobogó is.

A holland Ferry Weertman nyerte a számot, az amerikai Jordan Wilimovsky lett a második, a francia Marc-Antoine Olivier pedig a harmadik.